HACKER OO1
HOŞGELDİNİZ HACKEROO1
FORUM : BLOK : SİTEMİZ : =İÇRESİNDE
MÜKEMMEL PAYLAŞIMLAR VARDIR
SİZLERİNDE ARAMIZDA OLMANIZI İSTERİZ,TAMAMEN ÜCRETSİZ OLAN
PAYLAŞIMLAR VE ÜYELİGİMİZ:
KESİNLİKLE SİZLERİN İSTEKLERİNİZ
ÜZERİNE HAZIRLANMIŞ VE TASARLANMIŞTIR
SİTEMİZDE İYİ VAKİT GECİRMENİZ DİLEGİYLE
ADMİN

Sunucu güvenliğimi nasıl sağlarım? diyorsanız detayları burada paylaşıyoruz

Sunucu güvenliğimi nasıl sağlarım? diyorsanız detayları burada paylaşıyoruz

Mesaj tarafından MASKE Bir Perş. Kas. 11, 2010 11:25 am

Bu başlık altında mümkün olduğunca güvenlikle ilgili sorularınızı cevaplıyacağım.
Soru ?
bir local server kurmayı planlıyorum. apache ve php sorunsuz çalıştırdım, fakat http.conf'da gerekli birkaç modül include etmek dışında ne tip ayarlar yapılmalı bilmiyorum.

kontrol paneli kullanmıyorum, doğrudan php.ini ve httpd.conf editlemem gerekiyor. neler önerirsiniz, nelere dikkat etmeliyim?

edit: belirtmeyi unutmuşum, apache 2.2.8 ve php 5.2.6 kullanıyorum.

ayrıca, sadece kendi site(leri)m bulunacak. yani başkasına verilmeyecek.

httpd.conf üzerinden güvenlik sağlayamazsınız. Oradan ancak optimizasyon ile sunucu yükünü düşürebilir ve verim almanızı arttırabilirsiniz.

php.ini konusunda, engellemeniz gereken fonksiyonlar var.
engelleme konusunda her tarafta çeşitli fonksiyonlar var. Onlardan bir demeti aşağıda yazdım:

Kod:
shell_exec,exec,system,glob,cat,dl,openbasedir,popen,proc_close,proc_get_status,proc_nice,proc_open,escapeshellcmd,escapeshellarg,show_source,posix_mkfifo,mysql_list_dbs,get_current_user,getmyuid,pconnect,link,symlink,pcntl_exec,ini_alter,parse_ini_file,leak,apache_child_terminate,posix_kill,posix_setpgid,posix_setsid,posix_setuid,proc_terminate,syslog,fpassthru,allow_url_fopen,stream_select,socket_select,socket_create,socket_create_listen,socket_create_pair,socket_listen,socket_accept,socket_bind,socket_strerror,pcntl_fork,pcntl_signal,pcntl_waitpid,pcntl_wexitstatus,pcntl_wifexited,pcntl_wifsignaled,pcntl_wifstopped,pcntl_wstopsig,pcntl_wtermsig,openlog,apache_get_modules,apache_get_version,apache_getenv,apache_note,apache_setenv,virtual,name
Hatta benim önerim işi abartın ve php kodlamaları siz yaptığınız için kullanmadığınız fonksiyonların hepsini yazın kalabalık olsun.

Bunun dışında güvenlik için mod_security olmazsa olmaz bir eklentidir. Sunucu güvenliğinin ~%80'ini mod_security sağlar diyebiliriz. Mod security için de kural zincirleri mevcut bir çok yerde bunlara ekstra olarak sizlere önerim. Alın shell scriptleri atın sunucuya tıklayın bir yerine adres satırına bakın örnek asd.php?shell&cmd=kapgel tarzı birşey yazıyorsa ?shell&cmd= burasını alın ve mod security kural zincirine ekleyin ve engelleyin. Ufak bir örnek kural zinciri de yazayım onun üzerinden geliştirip kullanabilirsiniz.

#Bu bölümde yaptığımız adres bazlı engelleme. Yani eğer tarayıcıda adres satırında aşağıdakiler geçiyorsa kişinin o sayfayı açmasını engelliyoruz.
SecFilterSelective THE_REQUEST "act=cmd"
SecFilterSelective THE_REQUEST "act=tools"
SecFilterSelective THE_REQUEST "act=gof"
SecFilterSelective THE_REQUEST "act=ls"
SecFilterSelective THE_REQUEST "act=mk"
SecFilterSelective THE_REQUEST "act=f&"
SecFilterSelective THE_REQUEST "r57"
SecFilterSelective THE_REQUEST "c99"
#Bu bölümde yaptığımızda dizin bazlı engelleme. Aşağıdaki klasörleri web(apache) üzerinden görüntülemeye kapatıyoruz.
SecFilter /boot/
SecFilter /dev/
SecFilter /etc/
SecFilter /initrd/
SecFilter /lib/
SecFilter /lost+found/
SecFilter /mnt/
SecFilter /proc/
SecFilter /root/
SecFilter /sbin/
SecFilter /tmp/
SecFilter /usr/
SecFilter /usr/local/apache/
SecFilter /usr/local/mysql/
SecFilter /var/

Bunların dışında geliştirmeniz mümkün bu kuralları amaç mantığını anlamak. Benim burada kendi kullandığım özel kural zincirini vermem bile sizi korumaz çünkü güvenlik anlık bir olaydır sürekli takip ister. Hazıra alışmak yerine mantığını öğrenin ve kendinizi geliştirin. Mantık konusunda seve seve yardımcı olurum. Fakat kimse hazır balık beklemesin tutmayı öğrenmek isteyenlere kapım her zaman açık.

Evet bir kaç güvenlik önlemi daha alalım

SSH portunu değiştirelim.

/etc/ssh/sshd_config dosyasını düzenlemek için açalım. vi , nano , pico gibi editörler kullanabiliriz. vi bir çok kişi için zor geliyor en basiti nano ve pico'dur. yeni başlayanlar bunları kullansın.

[ root@netbilsis ~ ] nano /etc/ssh/sshd_config

dedik ve açılan ekranda

Alıntı:
#Port 22
#Protocol 2,1
#ListenAddress 0.0.0.0
#ListenAddress ::

şeklinde bir bölüm var. Burayı

Alıntı:
Port 4099
Protocol 2
#ListenAddress 0.0.0.0
#ListenAddress ::

şeklinde yapıyoruz. Buradaki 4099 rakamını siz istediğiniz bir rakamla değiştirin. Buraya yazacağımız değer artık bizim port numaramız olacak. Bir alt satırda da dikkat ettiyseniz 1 protokolünü kaldırdık. Ctrl + X yapıyoruz düzenlemeden sonra onaylayıp kaydediyoruz.

UYARI:
Alıntı:
Soru ?
bu işlemi yaptıkdan sonra egerki sunucunuzda apf, csf veya daha farklı bir firewall yüklü ise 4099 portunu kesinlikle acınız. yoksa ciddi sorun yaratabilir.

Güvenlikle ilgili başka sorularınız varsa buraya yazabilirsiniz. Ama rica ediyorum. Mantıklı sorular sorun. Çocukça şeyler(Abi sitemi hacklediler ne edeyim?, Abi apache derledim sıra nerede?) sormayın.

Örnek Soru Modeli: Apache yapılandırmasını yaptıktan sonra httpd.conf içerisinde xxx yyy zzz noktalarına optimizasyon yapmayı düşünüyorum, makine özelliklerim bu, makinemdeki site sayısı şu , toplam hitim bilmem ne kadar, işletim sistemim bu , kontrol panelim (varsa) bu vs. vs. vs...

bu şekilde sorun lütfen. Sizin sorularınıza mümkün olduğu kadar direk cevap vermek için detaylı yazın. Bazen öyle oluyor ki yardım isteyene yardım etmek için ağzından laf almaya uğraşıyoruz. Bunu yapmazsanız benden de detaylı cevap alırsınız.::::MaSkE:::
MASKE
hacker
hacker

rep-puan : 2147486568
Rep Puan : 53

Oyun Sayfası
Oyun Alanı:

Kullanıcı profilini gör http://www.hackeroo1.yetkin-forum.com

Geri: Sunucu güvenliğimi nasıl sağlarım? diyorsanız detayları burada paylaşıyoruz

Mesaj tarafından Desire Bir Ptsi Tem. 04, 2011 4:08 pm

Admin Ben Bi Mt2 Pvp Server Kurdum Ona Nasıl Birini Site Üzerinden Kayıt Edebilirim Kendim Üyeyim Nacivattan Kendimi Gm Olarak Yaptım ee Başka Satandart Üyeleri Nasıl Kayıt Ettirdcez. ????????

::::Türkün dostlugu kıymetlidir ! Düşmanlıgı ise çok şiddetlidir:::::HaCkEr oo1:::::
★ßiLeN ßiLiR TaNıYaN TaNıR. ★iSteYeN kaLıR ★iSteMeYeN y0L aLıR ★[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] σяιgιиαℓ ρяσfιℓє [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]★ ★HaKKıMDa ßiLqiN yh0qSa ★FiKRiNDe oLMaSıN.! NOT: eSkideN vazqeçiLMezdiM $imdi ise eRi$iLMez oLduM

Eski Nick HACKED VOGER
Desire
hacker
hacker

rep-puan : 2934
Rep Puan : 15

Oyun Sayfası
Oyun Alanı:

Kullanıcı profilini gör http://mmofps.com.nu

- Similar topics